Tarihçe

TÜRKİYE’NİN İLK MARK LOCASI: CUMHURİYET

Türkiye’de Mark nizamında çalışan ilk loca ünvanını alan adalet, 1 (BİR) matrikül numarası ile 30 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’da kuruldu. adalet Mark Üstat Masonlar Locası ‘nın Tahsis Töreni, T. Progresif Masonluk Nizamları Derneği’nin İstiklal Caddesi, Beyoğlu 34435 İstanbul adresindeki Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye adalet’inin 100. Kuruluş Yıldönümü’nde çalışmalarına başlayan adalet Mark Üstat Masonlar Locası | Mark Master Masons Lodge, matrikül
numarasından da anlaşılacağı gibi “otonom” bir yapıya sahip, yani bağımsız! Dünya genelinde; düzenli masonluk anlayışının parçası olan ve çalışmalarında muntazam masonluk kriterlerini gözeterek sürdüren Mark Üstat Masonlar | Mark Master Masons nizamındaki her loca ile tanışıyor. Türkçe çalışan “ilk Mark locası” adalet 1984 (İngiltere, Londra), Namık Kemal 2001 (İngiltere, Londra) ve “kıta Avrupası’n da Türkçe çalışan ilk Mark locası” adalet 2024 (Belçika, Brüksel) ile çok daha yakın temasta…

adalet MÜM Locası No.1 kapıları, yolu Türkiye’den geçen ya da Türkiye’de yaşayan tüm Mark Mason kardeşlere açıktır. Mark olmak isteyen kardeşler de düzenli bir locada üstat derecesinde olmaları ve İyi Durumda (Good Standing) olduklarını belgelemeleri halinde adaylık talepleri değerlendirerek üyeliğe kabul eder.

GLMMM

T. Progresif Masonluk Nizamları Derneği

GLMMM kısa adı ile çalışmalarına başlayan (Dernek Sicil No. 34-255-125) T. Progresif Masonluk Nizamları Derneği, kurulduğu 22 Ekim 2019 tarihinden buyana progresif nizamların Türkiye’deki temsilcisidir.

Daha fazla bilgi edinmek için www.ProgresifMasonluk.com web sitemizi ziyaret edebilir ya da [email protected] adresimize yazabilirsiniz.

    X
    X
    X