Hasenat

HASENAT İŞLERİ

Cumhuriyet Mark Üstat Masonlar Locası tarafından gerçekleştirilecek hayır ve hasenat çalışmaları burada yayınlanacaktır.

2022-2023

EĞİTİM BURSU, Ekim 2022 tarihinden buyana…

Maddi yetersizlikler içindeki ailelerin eğitim çağındaki başarılı çocukları için hayırseverler tarafından maddi destek sağlanmaktadır…

2023-2024

DEPREM YARDIMI, Şubat 2023

İngiltere Mark Üstat Masonlar Büyük Locası, yaşanan Büyük Güneydoğu Anadolu Depremi sonrasında kısa adı MBF olan Mark Benevolant Fund | Mark Hasenat Fonu üzerinden ShelterBox Vakfı’na 50 bin Sterlin tutarında bağışta bulundu. Temin edilen barınak ve diğer malzemeler depremzedelere ulaştırıldı.

Kuruluştan bu yana Mark Hasenat faaliyetleri

 Mark Benevolent Fund

The Mark Benevolent Fund, 1868 yılında Grand Lodge of Mark Master Masons | Mark Üstat Masonlar Büyük Locası Büyük Üstadı Rahip George Raymond Portal’ın önerisi üzerine kuruldu, 207610 sicil no. ile tescil edildi.

Din adamı olmasından da kaynaklanan hayırseverlik anlayışı ve görüşleri, zamanın çok ilerisinde ve son derece radikal bir yapıya sahipti. Hayırseverlik gibi hassas bir konunun doğru ve etkin yönetilebilmesi için Masonluk gibi köklü ve içinde bulunduğu bu yapının geleneklerinden daha farklı olması gerektiğini düşünüyordu. Gereksinimi olanlara yardımın en kısa sürede ulaştırılmasına büyük önem veriyordu. Bu sebeple de Tanrı’ya yollama yapacak, “hemen verene iki kez verir” anlamına gelen “Bis dat qui cito dat” mottosunu benimsemişti.

Bu Latince kavram, Mark Benevolent Fund için bugün de geçerlidir.

Bağış ve destekler

Cumhuriyet Mark Üstat Masonlar Locası No. 1 üyelerinin toplum yararına olan çalışmaları bağışları ile desteklemeleri ve/veya toplum yararı gözeterek sponsor olmalarından gurur duymaktadır.

Yeterlilik kriterleri

Hasenat konusundaki katkılarının doğru ve hakkaniyete uygun olarak yönetilebilmesi için desteklenecek kişi, kuruluş ve projelerin değerlendirilmesi için bir dizi yeterlilik standartları oluşturduk.

  • Bağış veya sponsorluk talebi söz konusu etkinlikten en az 9 (dokuz) hafta önce “yazılı” olarak iletilmelidir.
  • Bağış veya sponsorluk konularında kamu hizmeti veren eğitim veya sağlık kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları öncelikle değerlendirilmektedir.
  • Başvuranların talepleri makbuz tarihine göre 12 (oniki) aylık sürelerde bir kez ile sınırlıdır.

Sunulan bağış ve sponsorluk olanaklarım yararlanabilmek için lütfen aşağıdaki Destek Talep Formu‘nu doldurun. Tüm başvurular Gizlilik Politikamız kapsamında ele alınacak, değerlendirilecek ve saklanacaktır.

Please include as much detail as you can.

Please include as much detail as you can.

Maximum allowed file size is 15MB Accepted filetypes are pdf, jpg, jpeg, png.

    X
    X
    X