İlk hitap | Açılış konuşması

CUMHURİYET MARK ÜSTAT MASONLAR LOCASI No.1

TAHSİS TÖRENİ

İlk hitap | Açılış konuşması

Kurucu Üstad-ı Muhterem Muh∴ Ergün Yurdagül K∴

Değerli Mark Kardeş’lerim,

bugün burada, 30 Mayıs 2023 Salı günü İstanbul’da neden toplandığımızı hepiniz biliyorsunuz, ancak kayıtlara geçmesi için bir anlamda tarih yazdığımız için seslendirmeden edemedim. Bugün burada, Türkiye’nin ilk Mark Locası’nı kurduk. Bunu da Celil Layiktez Kardeş’imizin adını taşıyan ülkemizdeki ilk Mark Mabedi’nde gerçekleştirdik. Bu bizim için çok önemli, çünkü Celil Layiktez kardeşimiz Türk Masonluğu’na katkısı tartışılmaz çok değerli bir üstadımızdır. Çatı yapımız Tüm Progresif Masonluk Nizamları Derneği’mizde nasıl ki adını verdiğimiz Celil Layiktez Müzesi ve Araştırma Kütüphanesi’ni kurduysak aynı vefa anlayışımız ile ilk mabedimize de adını vermeyi uygun gördük. Bunun bir örnek olması arzumuzdur, devamı da gelecektir.

Yeri gelmişken, bizim bugün burada yaşadığımız heyecanı tam 158 yıl önce, 10 Mayıs 1865 tarihinde İzmir’de ilk Mark Locası’nın Tahsis Töreni’ni gerçekleştiren Mark Kardeşler’imizi de hasletle anıyorum. Bu bilgi nereden geliyor? Dönemin en itibarlı Masonik yayınlarından biri olan Freemasons Magazine and Masonic Mirror dergisinin 27 Mayıs 1865 tarihli sayısının 405. sayfasında bu haber yer alıyor. Kardeşlerim burada bir soluk alalım ve ilk Mark Locası’nın kuruluşunun üzerinden bir buçuk asırı aşan bir geçmiş olduğunu idrak edelim. Bu noktada belki de “yeniden kuruluş” demek daha doğru bir ifade olacak. Bir başka ifade ile Mark nizamı için “relansman” söz konusu. Bu geçmiş İzmir ile de sınırlı değil elbette. İstanbul’daki ilk Mark Üstat derecesindeki çalışmaların da İrlanda Büyük Locası’ndan alınan berat ile başladığını biliyoruz. 1867 yılında kurulan Royal Arch Şapitri ile devam eden çalışmalar için 1893 yılında ne yazık ki faaliyetleri durdurma kararı alındı. Kim bilir belki de yeniden başlama kararına da bizlerin dahli olur.

Tarihsel olarak Türkçe Mark Masonluğu’na da kısaca değinmeden geçmek olmaz. Dünyadaki ilk Türkçe çalışan Mark Locası, Londra’da kuruldu. Gallipoli isimli bu Mark locası 17 Kasım 2017 tarihinde 1984 matrikül numarası ile çalışmalarına başladı. Gördüğü büyük ilgi üzerine yeni bir Mark locasının daha kurulması gündeme geldi, 2001 matrikül numaralı Namık Kemal Mark Üstat Masonlar Locası da 23 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirilen Tahsis Töreni ile masonluk dünyasında yerini aldı. Kıta Avrupa’sında da pek çok Mark locası olmakla birlikte bu nizamda Türkçe çalışan bir loca yoktu. Belçika Mark Üstat Masonlar Bölge Büyük Locası çatısı altında, 2024 matrikül numarası ile kurulan ve 28 Mayıs 2022 tarihinde Tahsis Töreni yapılan Anadolu Locası ile bir başka ilk’e daha imza atıldı.

Özetle kardeşlerim, Türkçe konuşulup çalışılan masonluk dünyasında ve Türk Masonluğu’nda yeni bir dönem başlıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yıldönümü’ne denk gelen 2023 yılı nasıl ki bundan tam yüz önce bir başlangıç olduysa, bu yıl da progresif nizamların Türkiye’deki başlangıcı olacak.

Otonom olarak kurulan, yani masonik teamüllere göre bağımsız olarak teşekkül eden Cumhuriyet Mark Üstat Masonlar Locası işte bu yüzden matrikülde 1 (BİR) Numara olarak kayda geçti. Ritüelde belirtildiği gibi masonlukta “7 (yedi) masonun hazır bulunması” halinde bir loca kusursuz sayılır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir locanın açılışı sırasında tekrarlanan bu ifade, hepinizin de gayet iyi bildiği gibi bir locanın nasıl teşekkül edeceğini de ifade eder.

Ne mutlu bize ki büyük bir kıvançla Cumhuriyet adını verdiğimiz locamızın Tahsis Töreni’ni, yani konsekrasyonunu gerçekleştirdik. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yıldönümü’nde onun adını taşıyan bir locayı Türk Masonları’na armağan ettik. Tahsis Töreni Üstad-ı Muhteremi’nin de belirttiği gibi, düzenli olarak oluşturulan, Evrenin Ulu Gözeticisi’nin hizmetine adanan ve kutsanan 1 Numaralı Cumhuriyet Mark Üstat Masonlar Locası hayırlı olsun…

Kardeşlerim benden sonra tekrarlayın lütfen; DİLERİZ ÖYLE OLSUN!

    X
    X
    X